دوشنبه۱۷ اَمرداد ۱۴۰۱

منطقه در یک نگاه

 سیمای مازندران
استان مازندران در شمال کشور جمهوری اسلامی ایران و با وسعتی معادل23833 کیلومتر مربع حدود 1/46 درصد از مساحت کشور را در بر داشته و هجدهمین استان از این حیث در کشور محسوب می گردد . دریای خزر درشمال ، استانهای تهران و سمنان در جنوب و استانهای گیلان و گلستان به ترتیب در غرب و شرق استان قرار دارند .
مازندران بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای 22شهرستان به نامهای آمل ، بابل ، بابلسر ، بهشهر ، تنکابن ، جویبار ، چالوس ، کلاردشت ،رامسر ، ساری ، سوادکوه ، قائمشهر ، گلوگاه ، محمود آباد ، نکا ، نور ، نوشهر، فریدونکنار ، فیروزکوه ، سیمرغ ، عباس آباد و میاندرود ، 58شهر ، 58 بخش ، 133دهستان و 3671  آبادی می باشد .
آب و هوای مازندران ، معتدل و مرطوب ( معروف به معتدل خزری ) است . امتداد کوههای البرز در
جنوب ، نزدیکی به دریا و پوشش گیاهی از دلایل اصلی تعدیل آب و هوای این منطقه است .
از لحاظ طبیعی مازندران به سه قسمت اصلی کوهستانی در جنوب ، میان بند در وسط و جلگه ای در شمال تقسیم می شود . شیب ناهمواریهای آن از غرب به شرق به موازات دریای خزر است . رشته کوه البرز با رودهای کوچک و بزرگی که درامتداد شمالی – جنوبی آن جریان دارند به سه منطقه غربی ، مرکزی و شرقی تقسیم شده است .
بر اساس سرشماری سال 1395 ، جمعیت استان مازندران بالغ بر 3283582نفر می باشد که تقریبا 13/4 درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می دهد . از این تعداد 50/2درصد را مردان و 49/8درصد را آن را زنان تشکیل می دهند .
اهالی مازندران به زبانهای فارسی و گویش مازندرانی تکلم می کنند . گویش مازندرانی که بازمانده زبان ایرانیان قدیم ( پارسی میانه ) است تقریبا در همه جای استان متداول است . مازندرانی ها خود را گیلک و زبان خود را گیلکی می نامند . در این استان 99/7درصد جمعیت آن را مسلمانان شیعه تشکیل می دهند .

 تاریخچه تأسیس شرکت نفت غرب مازندران

   زمان تأسیس 1341 می باشد، که در آن زمان تأمین سوخت از تهران بوده است. این منطقه از تاریخ 61/10/1 از ناحیه قدیم تبدیل به منطقه گردید. در حال حاضر از طریق حمل دریایی از کشورهای آذربایجان و ترکمنستان و جاده ای از منطقه گیلان، ساری و تهران سوخت مورد نیاز تأمین می گردد. نواحی تحت پوشش منطقه عبارتند از: ناحیه مرکزی (شهرستانهای چالوس ، نوشهر، کلاردشت)، ناحیه نور، ناحیه محمودآباد، ناحیه تنکابن (شهرستانهای تنکابن و عباس آباد )  و رامسرو همچنین دارای 8 شهرستان،23 شهر،16 بخش ، 38 دهستان و با جمعیتی بالغ بر 900.000 نفر می باشد.
ضمنا این منطقه دارای 56 جایگاه  چند منظوره و 14 جایگاه CNG  که مجموعا 70 باب جایگاه می باشد.

 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران می باشد.